Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Kasia Zaręba
GaleriaKasia Zaręba

W maju tego roku ogłosiliśmy Konkurs Architektoniczny PARK(ING) DAY, którego celem było wybranie najciekawszej koncepcji zagospodarowania mikroprzestrzeni publicznej na jednym z miejsc parkingowych na Placu Kolegiackim w Poznaniu. Wygrał projekt Kasi Zaręby - młodej dizajnerki aktualnie mieszkającej w Eindhoven (więcej w wywiadzie O dizajnie i życiu w Holandii). 

Akcja PARK(ING) DAY odbywa się co roku w trzeci piątek września, kiedy mieszkańcy miast na całym świecie przekształcają pojedyncze miejsce parkingowe w przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Przynoszą leżaki, montują stoliki, rozkładają trawę, spędzają wspólnie czas, jedząc, rozmawiając, czytając książki – ot, taka pacyfistyczna manifestacja, która ma pokazywać, że w przestrzeni publicznej najważniejsi są ludzie. Projekt rozpoczął się w 2005 roku w San Francisco od przekształcenia parkingu samochodowego w miejsce wypoczynku, w którym odbyła się otwarta dyskusja o rosnącej przewadze samochodu nad człowiekiem w przestrzeni miejskiej. Od tej chwili coraz więcej parkingów na świecie raz w roku zmienia swoje oblicze, przyciągając uwagę mieszkańców i inicjując dyskusję na temat jakości przestrzeni publicznej. PARK(ING) DAY to rocznie niemal 1000 przekształcanych w zielone oazy parkingów – w ponad 160 miastach w 35 krajach, na 6 kontynentach.

Spośród 14 prac konkursowych, nadesłanych z różnych części kraju: Krakowa, Łodzi, Szczecina, Poznania, jury wybrało pierwszą nagrodę oraz trzy równoważne wyróżnienia. Jury w składzie: Dawid Strębicki (przewodniczący), Jola Starzak, Marta Skowrońska, Paweł Grobelny, Marcin Kostaszuk, Monika Lisiecka i Małgorzata Lisiecka główną nagrodę przyznało: Katarzynie Zarębie za projekt PIKNIK-BAR, CZYLI MIEJSKIE ŚNIADANIE NA TRAWIE (Eindhoven, Holandia). Jury najbardziej spodobała się idea: stół piknikowy umożliwia wspólne spędzania czasu, zaprasza do zatrzymania się w miejscu. To ważne zwłaszcza w przypadku Placu Kolegiackiego, który jest ciekawą przestrzenią, lecz mało przyjazną mieszkańcom – pozbawiony ławek, zapełniony parkującymi samochodami. Nagrodą główną jest możliwość realizacji projektu.

Wyróżnienie otrzymały prace: Wiktora Kłyka (Szczecin), Małgorzaty Kujawskiej i Natalii Moskalik (Poznań) oraz Joanny Łuczak i Aleksandry Jutrzenki-Trzebiatowskiej (Poznań).

Zwycięzcom konkursu gratulujemy a wszystkich poznaniaków zapraszamy 20 września na Plac Kolegiacki na wspólne śniadanie na trawie (II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja też dozwolone)! Do akcji przyłączy się kawiarnia Republika Róż wypiekając na nasz zielony stół pyszne ciasto. Kasia Zaręba - autorka projektu  będzie częstować lemoniadą!

Zabierzcie planszówki, ulubioną płytę i przyjdźcie posiedzieć z nami na zielonym Kolegiackim!