Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

Nagroda Złotego Lwa została przyznana Castellucciemu za całokształt twórczości.

Castellucci to jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców europejskich, który w swoim teatrze i projektach scenicznych łączy niezwykle silne wizje i radykalne obrazy oddziałujące na odbiorców w sposób dojmujący i totalny, niosące zaangażowany etycznie i egzystencjalnie przekaz. Castellucci nie waha się zadawać trudnych pytań, wracać do archetypów, do tego co wyparte, badać ciemnych stron człowieczeństwa. Jest zaangażowany w świat, świadomy mroków i pułapek współczesności, a jednocześnie tym światem zafascynowany i stale poszukujący w nim Człowieka.

Jak powiedział Piotr Gruszczyński: „Castellucci jest artystą, który w tej chwili definiuje to, co dzieje się w teatralnej Europie. Tworzy teatr najwyższego ryzyka artystycznego, który jest całkowicie autorską wizją i tekstową i ideologiczną i plastyczną. Pod względem tego, o czym mówi, należy do twórców najbardziej zbuntowanych i rewolucyjnych, bo nie godzi się na żadne łatwe pocieszenia, które my w naszym życiu, w naszej egzystencji staramy się sobie znajdować […] Jest to artysta, który tworzy najbardziej niesamowite obrazy teatralne jakie można w tej chwili zobaczyć. O Castelluccim można powiedzieć, że jest osobną teatralną planetą, może nawet całym teatralnym kosmosem.”

Romeo Castellucci jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2010 r., największy francuski dziennik Le Monde uznał jego trylogię „Inferno, Purgatorio, Paradiso”, inspirowaną „Boską komedią” Dantego, za jedno z dziesięciu najważniejszych wydarzeń artystycznych pierwszej dekady XXI wieku. W 2005 roku Castellucci był dyrektorem artystycznym teatralnej części weneckiego biennale - La Biennale Teatro di Venezia, a w 2008 artystą stowarzyszonym, czyli współtwórcą programu, festiwalu w Awinionie. W tym roku został kuratorem Malta Festival Poznań, największego festiwalu sztuk performatywnych w Polsce. Jego autorski program zatytułowany „oh man, o machine / człowiek-maszyna” będzie można zobaczyć w pierwszym tygodniu festiwalu, od 24 do 29 czerwca.

Już teraz zapraszamy na spotkanie z Romeem Castelluccim, które odbędzie się 7 maja o godz. 15:30, w Collegium Maius w Poznaniu. Szczegóły tutaj