Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

The Residents to amerykańska grupa muzyczna z czterdziestoletnim stażem scenicznym. W swoim dorobku posiadają ponad 60 albumów, kilkanaście krótkometrażowych filmów muzycznych, są pionierami w dziedzinie video artu. Należą do amatorów kultury psychodelicznej i najbardziej intrygujących zespołów w historii rocka. Są konsekwentnie anonimowi, muzycy ukrywają swoje twarze, do tego podczas koncertów zakładają na głowy ogromne cylindry z gałkami ocznymi lub inne budzące przerażenie maski. Każdy ich występ to multimedialne i kostiumowe show, w którym wykorzystują projekcje video, elementy teatralnej scenografii oraz oprawę choreograficzną.

Niedawno Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku zorganizowało trwający trzy noce przegląd nagrań wideo grupy. Olbrzymie zainteresowanie ich filmami potwierdza opinię, że The Residents to prekursorzy współczesnych wideoklipów.

Zamaskowani amatorzy psychodelicznego rocka są autorami projektu instrumentalnego Mush-room, który powstał jako oprawa muzyczna spektaklu Needcompany & Grace Ellen Barkey, o tym samym tytule. GRACE ELLEN BARKEY, aktorka, choreografka, współzałożycielka grupy NEEDCOMPANY, potrzebowała muzyki do swojego spektaklu i postanowiła zaprosić tajemniczych muzyków z The Residents. Ku jej zdziwieniu, awangardowy kolektyw przyjął propozycję stworzenia psychodelicznych i momentami zwariowanych dźwięków do przedstawienia. Prace nad komponowaniem oraz nagraniami trwały niespełna sześć miesięcy. Spektakl Mush-room jest składową pomysłów aktorów z Needcompany.

The Residents w projekcie Mush-room wypowiadają wojnę wszystkiemu, co melancholijne i statyczne. Możemy się zatem spodziewać mrocznej perkusji, szalonych instrumentów strunowych, precyzyjnie dawkowanej elektroniki, dobrze zaplanowanej histerii oraz – jak to często bywa w przypadku The Residents – utworów, które w ogóle nie są w stylu pop, ale jednocześnie bardzo pop przypominają.

Mush-room Needcompany & Grace Ellen Barkey, z muzyką The Residents zaprezentujemy na Malcie 25 i 26 czerwca.

 

Już dziś będzie można zobaczyć koncert The Residents w warszawskim klubie Basen. Jest on częścią europejskiej trasy koncertowej The Wonder of Weird.  Do zespołów z 40-letnim stażem często podchodzi się z lekką podejrzliwością, zwłaszcza, kiedy mają grać na żywo. The Residents bezpardonowo łamią ten stereotyp. Ich energia kumuluje się w psychodelicznych dźwiękach i absorbujących obrazach, w których zamyka się cały mit zespołu z San Francisco.