Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

Zakończony w sobotę, 20 lipca Malta Festival Poznań 2013 to najdłużej trwająca edycja w 23-letniej historii Festiwalu. Przez 4 tygodnie ponad 450 wydarzeń obejrzało ok. 80 tysięcy widzów. W tym czasie Poznań odwiedziło ponad 600 artystów oraz 200 dziennikarzy i fotoreporterów z kilkunastu krajów świata. Wspólnie z mieszkańcami sześciu dzielnic Poznania założyliśmy miejskie ogrody, które do dziś kwitną i służą jako przestrzeń spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Już po raz czwarty program Malta Festival Poznań był zbudowany wokół tematu przewodniego – idiomu. W tym roku brzmiał on „oh man, oh machine / człowiek-maszyna” i skupiał się na relacji człowieka i maszyny rozumianej jako synonim szeroko pojętej technologii. Maszyny podtrzymują i ratują życie, dostarczają rozrywkę i przyjemności, ułatwiają komunikację, dbają o nasze bezpieczeństwo i komfort, a jednocześnie nas kontrolują, zawłaszczają nasz czas i zmieniają nasze relacje z innymi ludźmi. W bogatym i różnorodnym programie ułożonym przez kuratora festiwalu - Romea Castellucciego, maltańska publiczność mogła oglądać spektakle, instalacje i projekty wybitnych twórców z różnych dziedzin sztuki, odnoszące się mniej lub bardziej dosłownie do tego fascynującego tematu.

W idiom, ale też w bogatą historię muzyczną Festiwalu wpisał się niewątpliwie jedyny w Polsce koncert legendarnego zespołu Kraftwerk. W zabytkowych przestrzeniach Starej Gazowni w Poznaniu, muzyce gigantów elektroniki towarzyszyły spektakularne wizualizacje w technologii 3D. Ze względów bezpieczeństwa byliśmy zmuszeni odwołać drugi plenerowy koncert – zespołu Atoms For Peace. Wierzymy jednak, że nie przyćmi to pozostałych kilkuset udanych maltańskich wydarzeń.

Nowością był projekt Generator Malta, czyli bogaty program wydarzeń artystycznych oraz społeczno-artystycznych akcji partycypacyjnych, który angażował szeroką publiczność na terenie całego miasta. Sercem tych wydarzeń stał się plac Wolności, gdzie zbudowaliśmy zielone i otwarte dla wszystkich mikromiasto z ekologicznym targiem, zdrową kuchnią, barem, księgarnio-czytelnią, strefą relaksu i dwoma scenami – teatralną i klubową, na których co wieczór prezentowaliśmy spektakle, koncerty i pokazy filmowe. Publiczność zaprosiliśmy też na spotkania, warsztaty, rozmowy i popołudniowe potańcówki przy muzyce na żywo.

Mamy nadzieję, że balans między wielką sztuką a sztuką bycia razem, który udało się nam zbudować podczas tegorocznej „Malty” pozwoli zatrzymać pozytywną energię w mieście aż do przyszłorocznej edycji Festiwalu. Już teraz serdecznie zapraszamy na Malta Festival Poznań 2014.