Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

Światłoczuły nastrój zapanuje w jednym z naszych ogródków – już 16 i 17 lipca, do Ogrodu Łazarz zawita Polska Światłoczuła. Czekają nas wyjątkowe projekcje filmowe: W ciemności Agnieszki Holland oraz Inny świat Doroty Kędzierzawskiej – z udziałem samych reżyserek. Artystki gościć będziemy w Klubie Osiedlowym “Krąg” (ul. Dmowskiego 37, Poznań). Na oba spotkania obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w Klubie "Krąg". Spotkania będą transmitowane na żywo przez Polskę Światłoczułą, na stronie www.polskaswiatloczula.pl. Zatem wszyscy ci, którzy nie zdołają dotrzeć na festiwal, mają szansę zadawać pytania twórcom za pośrednictwem czatu.

16.07, Klub Osiedlowy “Krąg”

godz. 17:00 - “W ciemności” (projekcja filmu),
godz. 19:30 - spotkanie z Agnieszką Holland


17.07, Klub Osiedlowy “Krąg”

godz. 18:00 - “Inny świat” (projekcja filmu),
godz. 19:30 - spotkanie z Dorotą Kędzierzawską

16 lipca, o godz.17:00 zaprezentujemy film W ciemności w reżyserii Agnieszki Holland. To nominowany do Oscara polsko-niemiecko-kanadyjski dramat wojenny z 2011 roku. Film jest adaptacją powieści W kanałach Lwowa autorstwa Roberta Marshalla. Przedstawia prawdziwą historię ocalenia Krystyny Chiger opisaną w jej autobiograficznej książce Dziewczynka w zielonym sweterku. Film opowiada o wojennych losach rodziny Chigerów oraz kilkunastoosobowej grupki Żydów ukrywających się przez czternaście miesięcy w lwowskich kanałach.

17 lipca, o godz. 18:00 pokażemy Inny Świat w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. To filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska - wybitna aktorka filmowa i teatralna jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska - „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

Pod nazwą Polska Światłoczuła kryje się projekt Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta: „Stworzyliśmy alternatywną, filmową mapę Polski. Docieramy do najmniejszych zakątków w naszym kraju i urządzamy tam projekcje, które mają niezwykły charakter. Kręcimy się kinem cały rok”.

Prawie 40 tysięcy kilometrów, ponad 50 miejscowości i 154 projekcje – oto wynik naszych światłoczułych wędrówek. Dokąd te wędrówki i dlaczego światłoczułe? Nikt nie wie, ile jest dokładnie kin w Polsce. Na pewno za mało. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, na czym polega magia ekranu. W większości miejscowości w Polsce ludzie nie mają jednak możliwości jej poznać. Kiedyś istniało kino objazdowe, rozpościerało się prześcieradło na łące, na ścianie szkoły czy stodoły i nocą wyświetlało się film. Schodziła się cała wioska. Wyobraźcie sobie teraz, że są ludzie, którzy mają piękny pomysł: wsiadają do vana, biorą ze sobą nowy i ciekawy polski film, zabierają ze sobą autora tego filmu i ruszają tak uzbrojeni w Polskę. Zatrzymują się w niewielkich miasteczkach, nieraz niewidocznych na mapie, w nietypowych dla funkcjonowania kina miejscach, i wyświetlają tam film. A potem jego autor rozmawia z widzami. Dzieje się to naprawdę.