Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

MALTA FESTIVAL POZNAŃ 2013
24 czerwca - 20 lipca

idiom: oh man, oh machine / człowiek-maszyna
kurator: Romeo Castellucci
24-29 czerwca

Maszyny, komputery, roboty, nowe technologie zmieniają nasz świat, dają nowe, wspaniałe szanse rozwoju, przesuwają granice tego, co możliwe i ... niepokoją.

Transhumanizm, przemiany człowieka dokonujące się w wyniku rozwoju nauki i technologii, granice podmiotowości - te tematy wymagają uważnej refleksji artysty, który jest w stanie spojrzeć na dynamikę współczesności z przenikliwością filozofa, zadając pytania ogólne, uniwersalne, dociekające „istoty rzeczy”, a jednocześnie jest świadomy i zainteresowany zmianami wyobraźni, wrażliwości i percepcji jednostki - obywatela świata tu i teraz. Takim artystą jest Romeo Castellucci - jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców europejskich, który w swoim teatrze i projektach scenicznych łączy niezwykle silne wizje i radykalne obrazy oddziałujące na odbiorców w sposób dojmujący, totalny i niosące zaangażowany etycznie i egzystencjalnie przekaz. Castellucci nie waha się zadawać trudnych pytań, wracać do archetypów, do tego co wyparte, badać ciemnych stron człowieczeństwa. Jest zaangażowany w świat, świadomy mroków i pułapek współczesności, a jednocześnie tym światem zafascynowany i stale poszukujący w nim Człowieka. W swojej pracy eksperymentuje, łączy różne media, testuje wytrzymałość widzów. Jego teatr nie pozostawia obojętnym. Jak powiedział Piotr Gruszczyński, Castellucci jest artystą, który w tej chwili definiuje to, co dzieje się w teatralnej Europie.

Do Polski po raz pierwszy Romeo Castellucci przyjechał właśnie na „Maltę”, gdzie w 2001 r. jego zespół - Societas Raffaello Sanzio - pokazał wybitne i wielokrotnie nagradzane przedstawienie „Genesi”, a w 2004 r. kolejny spektakl – „Voyage au bout de la nuit”. W 2013 r. Castellucci wraca na Malta Festival Poznań w wyjątkowej roli - kuratora odpowiedzialnego za program Idiomu: oh man, oh machine / człowiek-maszyna. Jest to wydarzenie tym bardziej doniosłe, że artysta rzadko angażuje się w przedsięwzięcia kuratorskie. W 2005 roku był kuratorem programu teatralnego Biennale w Wenecji, a w 2008 r. artystą stowarzyszonym (artiste associé), czyli współtworzącym program festiwalu w Awinionie. Jego zaangażowane w przyszłoroczną edycję „Malty” jest więc nie tylko kolejnym powrotem na nasz festiwal, ale także nowym, niezwykle ważnym rozdziałem w historii wzajemnej współpracy.