Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

GENERATOR MALTA - zróbmy coś razem, dla siebie!

„Czemu inne festiwale się zestarzały, a Malta nie?” pytał w "Przekroju", z okazji dwudziestej edycji Malta Festiwal Poznań, Łukasz Drewniak. I odpowiadał: „Festiwal, który się nie zmienia, w sposób naturalny obumiera. Tymczasem Malta co kilka lat przechodzi świadomy lifting. Szuka nowej publiczności, zaprasza artystów z innych niż dotychczas kręgów. Teatralną ludyczność zastępuje intelektualnym montażem dyskursów. A potem robi skok w bok - otwiera nam oczy i uszy plenerowym koncertem rockowym.”

Choć w ciągu swojej 23-letniej historii „Malta” rzeczywiście zmieniła się znacząco i z festiwalu teatralnego przekształciła się w interdyscyplinarny festiwal sztuk performatywnych obejmujący - poza teatrem - muzykę, taniec, film i sztuki wizualne, to jednak jej idea pozostała niezmienna. Misją festiwalu nadal jest nie tylko prezentowanie wybitnych artystów, odkrywanie nowych talentów i współtworzenie ważnych projektów artystycznych, ale również tworzenie atmosfery sprzyjającej otwarciu się na bycie razem, na dzielenie się swoimi emocjami, pomysłami, energią. Dwadzieścia lat temu cieszyło nas bycie w tłumie, dziś lepiej czujemy się w mniejszych, bardziej lokalnych grupach skupiających ludzi o podobnych zainteresowaniach i potrzebach.

Dlatego, ważnym elementem tegorocznego festiwalu będą działania nakierowane na odbudowywanie więzi międzyludzkich, tworzenie projektów dla lokalnych społeczności przy ich współudziale. Temu służyć będzie projekt GENERATOR MALTA i wszystkie składające się na niego akcje i wydarzenia. Zapraszamy do współpracy szerokie i różnorodne grono partnerów - od środowisk skupionych wokół znanych i ważnych inicjatyw poznańskich przez szkoły, ośrodki osiedlowe po indywidualnych mieszkańców i przypadkowych przechodniów. Podejmujemy się eksperymentu społecznego, którego wynik jest nieznany nam samym, bo zależy od energii i zaangażowania jego uczestników. To ryzykowne, ale warto to ryzyko podjąć!

Pierwszym projektem, który właśnie rusza, jest akcja tworzenia ogrodów miejskich. Zakładamy ogrody - agory lokalnych społeczności - w sześciu dzielnicach Poznania: Jeżycach, Łazarzu, Chwaliszewie, Wildzie, Śródce i Starym Mieście (na Placu Wolności). Chcemy w nich razem pracować, odpoczywać, rozmawiać o rzeczach ważnych i poważnych ale też lekkich i wesołych. Projekt ma charakter otwarty, społeczny, można dołączyć do nas w każdej chwili. Zainteresowanych zapraszamy na spotkania oraz do naszych dzielnicowych grup roboczych na facebooku:

Ogród Jeżyce
Ogród Łazarz
Ogród Chwaliszewo
Ogród Wilda
Ogród Plac Wolności
Ogród Śródka