Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

Rewolucje kojarzą nam się z miastami, metropoliami, z centrum świata. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe.
(Agata Siwiak, kuratorka programu Wielkopolska: Rewolucje)


3 września startuje druga odsłona projektu Wielkopolska: Rewolucje, zainicjowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej.

Pierwszy projekt jest realizowany w Szamocinie. To spektakl Lepiej tam nie idź Michała Borczucha, reżysera związanego przede wszystkim z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Nominowany w zeszłym roku do "Paszportu Polityki" za „wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste”, artysta opowie o dzieciństwie angażując do twórczej pracy dzieci z miejscowego domu dziecka oraz dzieciaki i młodzież związaną z teatrem prowadzonym przez lokalną społeczniczkę i artystkę Lubę Zarembińską. Jedną z inspiracji dla spektaklu jest opowiadanie Howarda Philipsa Lovecrafta Zew Cthulhu, a przedstawienie rozegra się w konwencji RPG (Role Play Games). Pierwsze prezentacje odbędą się w dniach 3-4 września, w Stacji Szamocin.

Projekt. Noce i dnie jest kolejną odsłoną współpracy Mikołaja Mikołajczyka z Zespołem Śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa. Zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji „Rewolucji” spektakl Teraz jest czas zdobył świetne recenzje w prasie ogólnopolskiej i gościł m.in. na Malta Festival Poznań i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W tym roku Mikołaj Mikołajczyk zaprosił do współpracy Małgorzatą Dziewulską (współpraca dramaturgiczna), scenografa i artystę video Mirka Kaczmarka i kompozytora Zbigniewa Kozuba. Choreograf i piętnastu seniorów z chóru „Wrzos” inspiracji dla siebie szukają we wpisanej w historię Wielkopolski powieści Marii Dąbrowskiej Noce i dnie, stawiającej pytania o podsumowanie życia, jego spełnienie i niespełnienie. Zakrzewski zespół wspierać będą tancerka Iwona Pasińska i aktor Adam Ferency. Spektakl będzie miał premierę 5 i 6 wrześni, o godz. 18:00 w Zakrzewie.

Pozostałe projekty współtworzą w lokalnych społecznościach Słupcy, Leszna i Zarzewia Marcin Masecki (muzyk), Włodzimierz Nowak (dziennikarz) i Paweł Grobelny (projektant). Efekty ich pracy zobaczymy w październiku i listopadzie 2013. Dobra wiadomość dla mieszkańców Poznania - prezentacja wszystkich projektów realizowanych w ramach Wielkopolska: Rewolucje odbędzie się w grudniu, w stolicy Wielkopolski.

Podczas zeszłorocznej edycji w ramach „Rewolucji” powstało sześć projektów zrealizowanych w wielkopolskich wsiach i miasteczkach przez Joannę Warszę, Mikołaja Mikołajczyka, Janusza Orlika, Magdę Hasiak, Antoniego Beksiaka, Bartka Frąckowiaka i Monikę Jakubiak, reprezentujących rozmaite media – sztukę performatywną, film, muzykę, modę czy design. Efekty pracy „rewolucyjnej” z roku 2012 zostały zaprezentowane na tegorocznej edycji Malta Festival Poznań w ramach Generatora Malta.