Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Jak już informowaliśmy, powodem odwołania sobotniego koncertu zespołu ATOMS FOR PEACE były problemy techniczne w konstrukcji sceny, które mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa muzyków, obsługi technicznej i innych uczestników koncertu. Zastrzeżenia i wątpliwości w stosunku do bezpieczeństwa konstrukcji sceny, wykonanej przez wynajętą przez Malta Festival Poznań profesjonalną firmę zajmującą się budową scen koncertowych, zgłosiła ekipa techniczna zespołu w trakcie zwyczajowego odbioru technicznego sceny. W związku z powyższym, o ocenę sytuacji poproszono niezależnych specjalistów. Mimo usilnych starań, nie udało się znaleźć rozwiązania, które pozwoliłoby na uzyskanie stuprocentowej pewności co do bezpieczeństwa sceny. W związku z tym, zespół i organizator podjęli wspólnie decyzję o odwołaniu koncertu.

Przepraszając raz jeszcze wszystkich tych, którzy kupili bilety na koncert, pragniemy zapewnić że decyzja o odwołaniu koncertu była ostatecznością, a podjęta została w trosce o bezpieczeństwo, zdrowie i życie uczestników koncertu. Jest to obszar, w którym – niezależnie od kosztów – nie można iść na żaden kompromis.

Pragniemy poinformować, że:

- firma wynajęta do budowy sceny w ubiegłym roku była wykonawcą sceny na odbywający się w ramach Malta Festival Poznań koncert zespołu Faith No More, w tym roku – zaledwie trzy tygodnie wcześniej – zbudowała scenę na koncert grupy Kraftwerk,

- organizator koncertu (Malta Festival Poznań) przekazał firmie wykonawczej wszelkie informacje i wytyczne zespołu odnośnie konstrukcji sceny,

- wszystkie prace zostały wykonane w standardowych terminach przewidzianych dla tego rodzaju wydarzeń,

- w chwili obecnej trwa ocena uzyskanych ekspertyz i wyników badań niezależnych specjalistów. Na jej podstawie Malta Festival Poznań zdecyduje o kolejnych krokach w sprawie.

Pragniemy ponownie wyjaśnić, że lakoniczność naszych wypowiedzi w tej sprawie nie jest w żadnym wypadku wyrazem lekceważenia publiczności, czy chęcią ukrycia czegokolwiek. Po prostu rzetelna i obiektywna ocena sytuacji wymaga specjalistycznej wiedzy oraz dokładnej znajomości wszystkich uwarunkowań tego konkretnego zdarzenia. Dlatego czekamy na opinie fachowców i na ich podstawie podejmiemy odpowiednie działania, o których poinformujemy opinię publiczną. Sprawa jest zbyt poważna by działać pod jakąkolwiek presją.

Dla każdego organizatora odwołanie planowanego od miesięcy wydarzenia jest niezwykle trudną decyzją . Do ostatniej chwili wspólnie z zespołem i managementem robiliśmy wszystko, żeby koncert się odbył. Rozumiemy zawód i rozczarowanie publiczności. Sami również jesteśmy głęboko zasmuceni. Bardzo wszystkich przepraszamy, jednak nie mogliśmy podjąć innej decyzji. Ubiegłoroczna tragedia, jaka wydarzyła się na koncercie Radiohead w Toronto, jest najlepszym przykładem tego, że nie można lekceważyć nawet najmniejszego cienia wątpliwości w sprawie bezpieczeństwa.

Malta Festival Poznań od 23 lat corocznie organizuje setki wydarzeń – w tym wielkich masowych imprez, takich jak koncerty międzynarodowych gwiazd muzycznych czy niezwykle skomplikowanych technicznie plenerowych spektakli – takich jak np. przedstawienia zespołu La Fura dels Baus. Nigdy nie decydujemy się na oszczędności w obszarze bezpieczeństwa. Tak było również w wypadku odwołanego koncertu Atoms For Peace.