Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Atoms For Piece to supergrupa, w której spotkali się charyzmatyczny frontman Radiohead -Thom Yorke i jeden z najlepszych basistów na świecie - Flea z Red Hot Chili Peppers.

Thom Yorke już po raz drugi przyjeżdża do Poznania na zaproszenie Malta Festival Poznań - cztery lata temu był tu z Radiohead na zorganizowanym przez „Maltę”, na zlecenie miasta, koncercie z cyklu Poznań dla Ziemi. Teraz, razem z kolegami ze swojej nowej formacji zagra pierwszy w Polsce koncert promujący debiutancki album ATOMS FOR PEACE – Amok.

Skład ATOMS FOR PEACE, oprócz Yorke’a i Flea tworzą długoletni producent Radiohead – Nigel Godrich (klawisze i syntezatory), perkusista Joey Waronker, znany ze współpracy m. in. z Beckiem i R.E.M. oraz brazylijski instrumentalista Mauro Refosco (instrumenty perkusyjne), który wcześniej grał m.in. z Davidem Byrnem i Brianem Eno. Muzycy spotkali się pod koniec 2009 r. z inspiracji Yorke’a, który chciał zaprezentować na koncertach utwory ze swojej solowej płyty The Eraser. Ale już w czasie pierwszego występu zespół zagrał piosenkę Judge, Jury, and Executioner, którą Yorke nazwał pierwszym wspólnym utworem ATOMS FOR PEACE. We wrześniu 2011 r. pojawiły się informacje o pracach nad albumem, a rok później „Atomsi” wypuścili na iTunes singla Default.

25 lutego ukazał się debiutancki album zespołu - Amok. Płyta zebrała doskonałe recenzje i już w tydzień po wejściu na rynek zajęła 5 miejsce w zestawieniu Official UK Albums Top 100– najwyższe wśród nowości, a ogłoszenie pierwszej europejskiej trasy ATOMS FOR PEACE wywołało falę entuzjazmu zarówno wśród fanów poszczególnych muzyków tworzących nową supergrupę jak i ich macierzystych zespołów. Tym bardziej cieszy więc fakt, że Malta Festival Poznań jest częścią tej trasy.

Chociaż Thom Yorke odgrywa w zespole niewątpliwie wiodącą rolę, to jak zauważył recenzent magazynu Rolling Stone, Amok rozwiewa wszelkie wątpliwości co do tego, czym jest ATOMS FOR PEACE. To nie sesyjny skład wspierający gwiazdę, ale zespół z prawdziwego zdarzenia. To odrębna przestrzeń pozwalająca muzykom na wspólne tworzenie nowej jakości i wyzwalająca w nich nową energię. Amok to najcieplejsza, najbardziej „odjechana” płyta w dorobku Yorke’a: dziewięć piosenek, w których technologia komputerowa kolejnej generacji zderza się z dziką, funkową improwizacją. To, jaką przyjemność sprawia Yorke’owi granie z „Atomsami” słychać wyraźnie w jego głosie, śpiewa ze swobodą i luzem, który rzadko można usłyszeć na płytach Radiohead. Jest tu i teraz, zatraca się w rytmie, świetnie się bawi. A tym, co napędza całość, są doskonałe, zapętlone partie basowe w wykonaniu Flea*.

20 lipca, na zakończenie Malta Festival Poznań, jako jedni z pierwszych w Europie, będziemy mogli doświadczyć tej nowej, porywającej energii, którą generuje ATOMS FOR PEACE.