Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Krzysiek Krzysztofiak
GaleriaKrzysiek Krzysztofiak
 • Magnificat to druga odsłona projektu „Chór Kobiet”. Spektakl jest wypowiedzią na temat kobiety w systemie władzy Kościoła, poprzez konfrontację z magnetyczną siłą świętej ikony kobiecości, jaką jest postać Najświętszej Marii Panny; z ideologiczną i estetyczną władzą jej obrazu. Cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty Elfriede Jelinek, Adama Mickiewicza i fragmenty Bachantek Eurypidesa chór miksuje z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet. Rytmizowana mowa i popowe frazy sprzęgają się z tradycyjnymi formami muzyki sakralnej. Powstaje ideologiczno-dźwiękowy remiks, z którego rodzi się wielogłosowy, popkulturowy Magnificat.
   

 • MARTA GÓRNICKA jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia w polskim teatrze. Od 2009 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, gdzie reżyseruje projekt „Chór Kobiet” – spektakle mające autorską formę teatru chórowego. Jak mówi: „Dramat nowożytny zerwał z chórem, przez co pozbawił się pewnego wymiaru tragiczności. Musimy przywrócić chór scenie, znaleźć nowe formy jego teatralnej obecności; musimy przywrócić kobiety chórowi. Chór kobiet będzie krzyczał, szeptał i śpiewał. Słowa potraktuje jak muzykę. Język przemieni w głos – uruchomi jego subwersywną siłę”. U podłoża projektu leży krytyczna refleksja nad człowiekiem ograniczanym przez kulturowe, społeczne czy religijne normy.
   

 • koncept, libretto, reżyseria: Marta Górnicka
  partytura: IEN
  choreografia: Anna Godowska
  współpraca naukowa, literacka: Agata Adamiecka
  konsultacje dyrygenckie: Marta Sulewska
  współpraca scenograficzna: Anna Maria Karczmarska
  inspicjent: Marek Susdorf
  produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
  występują: Justyna Chaberek, Ewa Chomicka, Alina Czyżewska, Paulina Drzastwa, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Katarzyna Jaźnicka. Ewa Konstanciak, Ewa Kossak, Katarzyna Lalik, Agnieszka Makowska, Kamila Michalska, Katarzyna Migdalska, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Magda Roma Przybylska, Anna Rączkowska, Anna Rusiecka, Monika Sadkowska, Dominika Stefańska, Kaja Stępkowska, Karolina Szulejewska, Iwona Tołbińska, Agata Wencel, Karolina Więch, Anna Wodzyńska, Anna Wojnarowska.
  premiera: 27.06.2011