Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
 • „Ceglorz” to potoczna nazwa fabryki maszyn założonej w 1846 r. przez Hipolita Cegielskiego – słynnego Poznaniaka, patrioty i propagatora pracy organicznej. 110 lat później, rankiem 28 czerwca 1956 pracownicy upaństwowionego wtedy zakładu (im. Józefa Stalina) rozpoczęli strajk, który przekształcił się w Poznański Czerwiec‘56 – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne przeciwko władzy, krwawo stłumione przez wojsko i milicję. Fabryka „Cegielskiego” zainteresowała Teatr Ósmego Dnia nie tylko ze względu na miejsce, jakie zajmuje w polskiej historii; twórców interesują przede wszystkim związani z nią ludzie – ich przekonania, jednostkowe historie, dramaty. Jak mówią: „Przeprowadziliśmy rozmowy z obecnymi i dawnymi pracownikami „Ceglorza”. Dzięki nim zaczęliśmy inaczej rozumieć ich pracę. Zobaczyliśmy, że zanika jej etos, że znikają wspólnoty, które ona wytwarzała”. W ramach Malta Festival Poznań pokazana zostanie plenerowa odsłona projektu. Więcej informacji na blogu www.osmego.blox.pl.

  realizacja projektu: Teatr Ósmego Dnia przy współpracy Inicjatywy Pracowniczej przy HCP

  Premiera w ramach Malta Festival Poznań 2013

  Koprodukcja: Malta Festival Poznań, Fundacja Teatru Ósmego Dnia przy wspópracy z H.Cegielski - Poznań S.A.

   

 • Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 r., założyli go studenci poznańskiej polonistyki. W latach 70. stał się jednym z najważniejszych zespołów alternatywnych w Polsce, a później również na świecie. Tworzył przedstawienia polityczne, a jego twórcy zaangażowani byli w działalność opozycyjną w czasie PRL-u, w konsekwencji czego w latach 80. znaleźli się na przymusowej emigracji.

  Zespół rozwinął własną metodę pracy nad przedstawieniem, której istotą jest technika aktorskiej improwizacji. Poza spektaklami salowymi Teatr przygotowuje widowiska plenerowe, adresowane do wielkiej publiczności i niezmiennie inspirowane przez tematy społeczne i polityczne. Spektakle plenerowe Teatru zjechały wszystkie kontynenty, niedawno „Czas Matek” prezentowany był w Chile na Festiwalu Santiago a Mil.
  W Poznaniu, w siedzibie przy ul. Ratajczaka 44, poza prezentacjami przedstawień, Zespół prowadzi działalność edukacyjną i kulturotwórczą – organizuje spotkania, warsztaty, zaprasza zespoły teatralne z ruchu teatru alternatywnego i udostępnia salę młodym twórcom.

 • realizacja projektu / project production: Teatr Ósmego Dnia we współpracy z Inicjatywą Pracowniczą przy HCP 
  premiera: Malta Festival Poznań 2013
  koprodukcja: Malta Festival Poznań, Fundacja Teatru Ósmego Dnia przy współpracy z H. Cegielski - Poznań S.A.