Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

fot. Roberto Carotenuto
Galeriafot. Roberto Carotenuto
 • Or bada analogię między gramatycznym konceptem równoważnika zdania, zdania bez orzeczenia, i „zdania performatywnego”, w którym wydarzenie zostaje ukazane poza działaniem, samą sceniczną obecnością aktorów. Taniec jest tu rozumiany jako mechanizm oparty na dialektyce czasowości i tożsamości form, wydarzenia i powtórzenia. Jak pisze Paolo Ruffini, Or to „spektakl oddziałujący na ciało i umysł widza. Wykonawcy pozostają w ryzykownym zawieszeniu między seryjnością tańczonych fraz a niemożnością utworzenia z nich narracji”. Praca reżyserki jawi się jako próba krytycznej redefinicji samej idei percepcji, stworzenia scenicznej instalacji, której strukturę wyznaczają skoki jakościowe. Mechanizm jest w spektaklu ujawniany, podważany, na nowo ustanawiany i zaraz potem niszczony.

  W ramach festiwalu zostanie również pokazany film  Courtesy Of powstały wokół trzyletniego projektu realizowanego przez Silvię Rampelli z udziałem osób chorych na Parkinsona. Jest to choroba polegająca na zaburzeniu ośrodkowego systemu nerwowego, powodująca spowolnienie ruchowe, zaburzenia równowagi, trudności z wykonywaniem najprostszych czynności. Ciało poddaje się konwulsjom lub na odwrót – zamiera nieświadome w jednej pozycji. Wola, cielesność i działanie przestają tworzyć harmonijną całość określającą człowieka. Poddane konwulsjom ciało staje się metaforą rozpadu podmiotu jako całości, podkreśla nieciągłość ludzkiego indywiduum.

 • SILVIA RAMPELLI jest filozofem, od 1990 roku reżyserką. Po eksperymentach z teatrem butō we Francji, założyła w 2002 roku we Włoszech grupę Habillé d’Eau. Tworzą ją: Alessandra Cristiani, Andreana Notaro, Francesca Proia, Elisabetta di Terlizzi oraz Eleonora Chiocchini. Przedmiotem badań reżyserki jest człowiek rozumiany jako obiekt estetyczno-kognitywny oraz płynna granica między naturalnym ruchem a choreografią. Habillé d’Eau uznawana jest za jedną z najciekawszych i najbardziej radykalnych grup tanecznych we Włoszech. Jej prace charakteryzuje niezwykła dyscyplina i rygor estetyczny.

 • koncepcja, reżyseria: Silvia Rampelli
  występują: Alessandra Cristiani, Eleonora Chiocchini, Andreana
  Notaro, Silvia Mai
  produkcja: Habillé D’Eau, ZTL-Pro
  komunikacja: Claudia Rampelli
  przy wsparciu: Provincia di Roma, Assessorato alle Politiche Culturali, Teatro Due di Roma
  współpraca: Fondazione Romaeuropa /Palladium and Teatro di Roma

  premiera: 10.05.2012