Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

fot. Bartłomiej Sowa
Galeriafot. Bartłomiej Sowa
  • Po śmierci męża tytułowa Bernarda zmusza swoje córki do przeżywania żałoby w całkowitej izolacji. Uwięzione w rodzinnym domu kobiety pogrążają się w otchłani szaleństwa, namiętności i samotności.

    Pisząc Dom Bernardy Alba w 1936 roku, Federico Garcia Lorca rozprawiał się z demonami, z którymi obcował na co dzień jako odmieniec odrzucany przez konserwatywne społeczeństwo. W dramacie odnajdujemy wyraźne elementy refleksji nad uwikłaniem w role społeczne, często — zwłaszcza w małych, zamkniętych społecznościach — przesłaniające sens egzystencji. W tej materii Lorca jest bliski wizjom znanym z późnych filmów Buñuela, zwłaszcza z . Figura zamkniętego domu w historii sióstr Alba nabiera jednak znaczenia przede wszystkim w odniesieniu do mikroświata relacji rodzinnych oraz emocji ukrytych pod maską poprawności. Toksyczne relacje związanych ze sobą, niezamężnych kobiet wydają się niepokojąco aktualne. 

  • MAGDALENA MIKLASZ ukończyła krakowską PWST, Wydział Lalkarski Akademii Teatralnej w Białymstoku (aktorstwo) oraz Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Krakowie (w klasie skrzypiec). Jest laureatką Festiwalu Debiutów „Pierwszy Kontakt”, na którym otrzymała nagrodę za spektakl Przemiana zrealizowany w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie w 2011 roku. W roku 2012 w warszawskim Teatrze Ateneum wyreżyserowała spektakl Siła przyzwyczajenia na podstawie dramatu Thomasa Bernharda, oraz – we współpracy z białostockim teatrem Malabar Hotel – przedstawienie Sprawa Dantona. Samowywiad Stanisławy Przybyszewskiej.

  • Przekład: ZOFIA SZLEYEN
    Reżyseria: MAGDALENA MIKLASZ
    Dramaturgia: MARCIN BARTNIKOWSKI
    Scenografia i kostiumy: DOMINIKA BŁASZCZYK
    Muzyka: ANNA STELA

    Występują: DOROTA ABBE, BOŻENA BOROWSKA-KROPIELNICKA, ANTONINA CHOROSZY, SŁAWA KWAŚNIEWSKA, MAŁGORZATA ŁODEJ-STACHOWIAK, EDYTA ŁUKASZEWSKA, ANNA MIERZWA, JUSTYNA PAWLICKA-HAMADE (gościnnie), JULIA RYBAKOWSKA, MICHAŁ KOCUREK

    Premiera: 5 kwietnia 2013, Scena Nowa