Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
 • W centrum spektaklu A gesture that is nothing but a threat (Gest, który jest tylko groźbą) znajduje się słowo – nie jako nośnik znaczeń, lecz sam dźwięk, który można plastycznie formować. Twórcy chcą je uwolnić od semantycznych i syntaktycznych uwarunkowań, ponownie ustanowić jego relację z ruchem i gestem, i w ten sposób odzwierciedlić złożoność ludzkich przeżyć. Jak pisze Paul Auster w The Invention of Solitude: „Zabawa słowami ma jedynie na celu zbadanie, w jaki sposób działa mózg, odzwierciedlenie cząstki świata postrzeganej przez umysł. Tak samo świat nie jest tylko sumą istniejących w nim rzeczy, ale nieskończenie złożoną siecią związków pomiędzy nimi”. Spektakl otrzymał Prix Jardins d’Europe 2011 za „dogłębne przemyślenie i badanie związku między słowem, głosem, dźwiękiem i cielesnością”.

 • SOFIA DIAS & VÍTOR RORIZ rozpoczęli współpracę w 2006 roku. Sofia Dias ukończyła Narodowe Konserwatorium Tańca w Lizbonie. Była stypendystką portugalskiego Ministerstwa Kultury w Nowym Jorku (2001). Naukę kontynuowała następnie w C.e.M. (Centro em Movimento) oraz podczas licznych warsztatów. Pracowała m.in. z Lilią Mestre/Random Scream, Corinne Rochet/Co. Utilité Publique, Tânią Carvalho, Clarą Andermatt i Marciem Martinsem. Tworzy pejzaże dźwiękowe do własnych i realizowanych z innymi artystami projektów.

  Vítor Roriz studiował wychowanie fizyczne na Uniwersytecie w Porto. Pracował jako aktor w Oficina Theatre Company (1997-2000), a następnie kontynuował swoją edukację jako tancerz w Centro de Dança do Porto i Fórum Dança w Lizbonie. Brał udział w wielodyscyplinarnych projektach COLINA/Tallinn 2006. Uczestniczył w Dance Web Scholarship Programme w ramach lmPulseTanz 2011 w Wiedniu. Pracował m.in. z Paolą Moreno, Brunem Dizienem, Wimem Vandekeybusem/Ultima Vez, Guilhermem Botelho/Alias Compagnie, Lilią Mestre i Davisem Freemanem/Random Scream oraz Marciem Martinsem.

 • reżyseria, wykonanie, tekst: Sofia Dias & Vítor Roriz
  dźwięk: Sofia Dias
  współpraca artystyczna: Catarina Dias (obraz na scenie)
  kostiumy: Lara Torres
  kierownictwo techniczne i oświetlenie: Nuno Borda de Água
  koprodukcja: Box Nova/CCB, O Espaço do Tempo, CDCE
  partnerzy: alkantara, ACCCA, O Rumo do Fumo, Negócio/ZDB, Bains Connective
  administracja finansowa: SUMO Associação de Difusão Cultural
  obsługa trasy: Materiais Diversos

  Niniejszy projekt został sfinansowany przez Governo de Portugal/Secretário de Estado da Cultura – DG Artes.
  Podziękowania: Pietro Romani, Maria Ramos, Câmara Municipal de Montemor-o-Novo, André Pires Calvário, Cláudia Mateus.