Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
  • 17:00 - 20:00 - fajfy z dudziarzami

    20:30 - 22:00 - spotkanie z twórcami i pokaz filmu

    Pokaz filmu dokumentalnego Antoniego Beksiaka i Klaudiusza Chrostowskiego oraz FIFY z biskupiańskimi muzykantami. Inicjator spotkania – muzykolog i kurator projektów muzycznych Antoni Beksiak – zafascynował się muzyką dudziarską w połowie lat 90-tych, kiedy współorganizował potańcówki z muzyką wsi polskiej w Warszawie (Scena „Korzenie” w Klubie Riviera-Remont). Biskupiańscy muzykanci-dudziarze, z którymi wtedy współpracował, stanowili grupę pełnych życia starszych ludzi, z silnym poczuciem godności i przywiązania do lokalnej kultury, którzy potrafili kreować niezwykłe, pełne absurdalnego humoru sytuacje towarzysko-artystyczne. Wśród nich: pełniący rolę swoistego prominenta Jan z Domachowa Bzdęga –miłośnik folkloru, który książkę o miejscowych tradycjach wydał w roku 1935; Marianna Majchrzak – wspaniała śpiewaczka, mówiąca z wyboru charakterystyczną gwarą; Franciszek Pecolt – dudziarz; Maria Puślednik śpiewaczka; Antonina Jakubczak – tancerka; Piotr Kubiak – śpiewak.

    „Ludzie starodawni” (jak ich określa wybitny znawca kultury ludowej Andrzej Bieńkowski) odchodzą, większość z tych osób już nie żyje. Ta refleksja stała się dla Beksiaka impulsem do stworzenia filmu o biskupiańskiej, zawadiackiej tradycji i młodych ludziach, którzy postanowili ją kontynuować. Reżyserii podjął się student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi Klaudiusz Chrostowski, funkcję opiekuna artystycznego pełnił wybitny dokumentalista Maciej Drygas. Po projekcji filmu zapraszamy na energetyczną potańcówkę (w ramach „fifów”), w którą wciągną nas „starodawni” muzykanci i tancerze Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.

    koproducent filmu: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi

    organizator: Samorząd Województwa Wielkopolskiego

    Projekt Kraina ludzi szczęśliwych został zrealizowany w ramach projektu WIELKOPOLSKA: REWOLUCJE

  • Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi

    Koproducent filmu: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi