Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
  • Alphard to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Hydra, gwiazda samotna, przyćmiewająca inne swoim blaskiem. W solowym spektaklu Mikiko Kawamura ukazuje człowieka, którego ciało się automatyzuje, wyzwala spod siły grawitacji, stając się coraz sprawniej, ale bezcelowo działającą maszyną. Obecność człowieka – skupionej na sobie gwiazdy kosmosu – zbudowana jest z ruchu i muzyki, osadzonych na współrzędnych określonych przez światło. Scena podzielona jest na świetlne pola, do których przypisane są odrębne ścieżki dźwiękowe. Podłoga przypomina ekran dotykowy, płaszczyznę żywo reagującą na kroki tancerki. W Alphard artystka błyskotliwie i żywiołowo łączy taniec współczesny z popkulturą i cytatami ze „Starego Świata” – kultury elitarnej, brzmiącej jak echo nieistniejącej już konstelacji gwiezdnej.

  • Mikiko Kawamura jest wschodzącą gwiazdą japońskiego tańca. Mimo młodego wieku (ur. 1990) zdobyła już kilka ważnych nagród, m.in. Outstanding New Artist Prize podczas New Choreographer Division of the Yokohama Dance Collection EX2011 oraz New Artist Prize w ramach Dance ga Mitai! New Figure Dance Festival 10. Rozpoczynała od tańca ulicznego (breakdance), który ćwiczyła na placach w tokijskiej dzielnicy Shinjuku. Pracę nad spektaklem rozpoczyna od wizji, grupy obrazów, które następnie konsekwentnie przekształca w sceniczną rzeczywistość. Pracuje nad nią kompleksowo – jest autorką muzyki, świateł i oprawy wizualnej. Wielozadaniowość i testowanie wciąż nowych obszarów działania łączy z precyzyjnym rozpisywaniem własnej choreografii. Swój taniec określa jako próbę wyrażenia światów równoległych (paralell worlds) – konstelacji niewykorzystanych alternatyw, których często nie dostrzegamy.

  • choreografia, wykonanie: Kimiko Kawamura
    współpraca produkcyjna: Yokohama Red Brick Warehouse, Number 1 Space
    premiera: 12.02.2012