Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
  • W małym miasteczku, w którym hierarchia jest ścisłe ustalona, umiera pies bogatej Piekarzowej. W wyniku intryg łotrzyka Świerszcza, który powołuje się na tytułowy testament psa, udaje się nakłonić miejscowego proboszcza do uroczystego katolickiego pochówku zwierzaka. Kiedy wiadomość dociera do Biskupa sprawa się komplikuje, do testamentu trzeba dodać kolejne zapisy. Historia jest ramą dla współczesnego moralitetu, łączącego surrealizm, groteskę i antyklerykalną satyrę po to by zadać pytania o to, kto jest dobry a kto zły, kto kłamie a kto mówi prawdę. Ariano Suassuna pisał: „w mojej sztuce nie znajduje się ani jedno zadanie, ani jedno słowo sprzeczne z prawdą głoszoną przez Kościół. W istocie wyśmiewam w niej złego księdza i złego biskupa.” Pierwsza wersja spektaklu, zrealizowana we wrocławskiej PWST, zachwyciła zarówno jurorów Festiwalu Szkół Teatralnych, jak i publiczność. W Teatrze Nowym Remigiusz Brzyk łączy energię młodych absolwentów z doświadczeniem aktorów Teatru Nowego tworząc nową wersję tej historii.

  • Remigiusz Brzyk jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu (1995) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (1998), gdzie studiował na roku prowadzonym przez Krystiana Lupę. Brzyk wyniósł ze współpracy z Lupą umiejętność pracy z aktorem i niechęć do powierzchowności, nadmiaru teatralnych środków. Jego przedstawienia są skupione na psychologicznych motywacjach postaci idogłębnej analizie materiału literackiego. Bardzo świadomie dobiera teksty, które wystawia, do jego ulubionych autorów należą Fiodor Dostojewski, Sofokles, Arthur Miller, Sławomir Mrożek. Drugą cechą przejętą od Lupy jest sposób tworzenia świata scenicznego - wyrosłego w pełni w wyobraźni reżysera. Brzyk zazwyczaj sam projektuje scenografię, czasem samodzielnie dobiera muzykę. Stara się tworzyć na scenie rzeczywistość pełną, spójną wewnętrznie.

  • tekst: Ariano Suassuna
    przekład: Witold Wojciechowski i Danuta Żmij
    reżyseria: Remigiusz Brzyk
    scenografia i kostiumy: Małgorzata Zelek
    kostiumy: Agnieszka Majkutewicz
    muzyka - Filip Kalinowski, Anna Porzyc (AM)
    opieka kompozytorska: Zbigniew Karnecki
    występują: Antonina Choroszy, Gabriela Frycz, Anna Mierzwa, Julia Rybakowska, Martyna Zaremba, Filip Frątczak, Mateusz Ławrynowicz, Aleksander Machalica, Andrzej Niemyt, Ildefons Stachowiak, Mariusz Zaniewski, Bartosz Nowicki (gościnnie), Adam Mortas (gościnnie), Szymon Piotr Warszawski (gościnnie), Czesław Skwarek (gościnne).
    inspicjent: Dorota Standełło
    premiera: 14 czerwca 2013