Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
  • Three Tales to monumentalne dzieło będące efektem pracy Steva Reicha, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku i artystki sztuk wizualnych, Beryl Korot. Premiera jego pierwszej części odbyła się w maju 1998, całość zaś stanowi całodniową wideooperę opowiadającą historię XX wieku. Została opracowywana na 15 muzyków tworzących tło dla obrazów wyświetlanych na ekranie kinowym. Premiera odbyła się w 2002 roku na festiwalu w Wenecji. Kompozycja została wydana przez Nonesuch na DVD i CD w 2003.

    Three Tales odwołuje się do trzech znanych wydarzeń z początku, połowy i końca XX wieku: Hindenburg, Bikini, Dolly. Każda z części nawiązuje do konsekwencji rozwoju technologii XX wieku; od wczesnego transportu lotniczego aż do obecnej debaty etycznej na temat przyszłości naszego gatunku. Ta debata o fizyczną, etyczną i religijną naturę rozwijającego się środowiska technologicznego jest wszechobecna już od 1945 roku.

  • Steve Reich to jeden z najwybitniejszych kompozytorów amerykańskich XX wieku. Został nazwany „największym z naszych żyjących kompozytorów" (The New York Times); „Zaledwie kilku z żyjących kompozytorów może prawowicie twierdzić, że zmieniło bieg historii muzyki, a jednym z nich jest Steve Reich" - twierdzi londyński The Guardian. Począwszy od wczesnych utworów z nagraniami mowy po stworzoną wspólnie z artystką Beryl Korot wideo-operę cyfrową Three Tales (2002) rozwój twórczości Reicha obejmuje nie tylko aspekty klasycznej muzyki Zachodu, ale wpływy muzyki afrykańskiej, Dalekiego Wschodu, jazzu.