Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
 • program wieczoru:

   

  18:00 OTWARCIE BRAM

  20:30 NIWEA

  22:00 KRAFTWERK

   

  Duet Niwea działa od 2009 roku i jest jednym z najbardziej wyrazistych zespołów poznańskiej sceny niezależnej. W jego skład wchodzą Wojciech Bąkowski (autor tekstów, muzyki oraz uznany polski artysta wizualny młodego pokolenia) i Dawid Szczęsny (muzyk, producent). Niwea wydała do tej pory dwie płyty: 01 (2007) i 02 (2011), w swojej estetyce nawiązujące do dokonań nowej fali, ponurej elektroniki, klimatu lat 80. i 90., oraz rozwijające hybrydyczny nurt post-rap – określający stosowaną tu formę artykulacji (pomiędzy rapem a melorecytacją). Niwea ostentacyjnie uwzniośla codzienność, widząc w tym, co zwykłe poezję i tło dla egzystencjalnych rozważań. Jak pisze Michał Lasota z Galerii Stereo: „Bąkowski i Szczęsny robią performerską anty-rzeźbę z braku, z dziury po ich obecności – to puste miejsce po nich, jak powietrze, wypełnia muzyka i tekst. Niwea idzie brawurowo w stronę śmiertelnie poważnego kabaretu, w którym teatralna blaga i prawda balansują w odpowiednich proporcjach, czyli prawie nie do wytrzymania”.

  Zespół zasłynął niekonwencjonalnymi aranżacjami, w których elementy muzyki tanecznej tworzą zimny, egzystencjalny nastrój. Szczególną uwagę publiczności wzbudziły specyficzne teksty Bąkowskiego, pełne realizmu ujętego w abstrakcyjne narracje. Nieprzystępny wizerunek sceniczny i oszczędne, konceptualne teledyski zapewniły Niwei wąską, lecz wierną grupę fanów. Obecnie członkowie zespołu pracują nad solowymi albumami. Private Behaviour Szczęsnego, który działa pod pseudonimem Normal Echo ukaże się w październiku bieżącego roku, a Kształt Bąkowskiego już w maju. Rozpoczęcie solowych karier nie oznacza końca działalności zespołu. 28 czerwca 2013 roku, podczas Malta Festival Poznań, Niwea wystąpi u boku Kraftwerk w poznańskiej Gazowni i zaprezentuje materiał z obu albumów wzbogacony o utwory premierowe, wcześniej niepublikowane.