Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
  • Pièce touchée opiera się na 18-sekundowym fragmencie filmu Josepha M. Newmana z 1954 roku, zatytułowanego The Human Jungle. Wycięta przez reżysera scena przedstawia obrazy typowe dla swojej epoki, rzeczywistości amerykańskiej klasy średniej: widzimy salon, kobietę siedzącą w fotelu i czytającą gazetę, obserwujemy drobne gesty wyznaczające rytm powszednich czynności. Z krótkiej sceny reżyser tworzy film trwający 16 minut. Z rozciągniętych klatek powstaje niezwykła sekwencja złożona z codziennych działań, z których jednak – poprzez zwolnione tempo – wyłania się przejmujący obraz zautomatyzowanej rzeczywistości, emanującej pustką, alienacją.

  • MARTIN ARNOLD urodził się w 1959 roku w Wiedniu. Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli austriackiego filmu eksperymentalnego. Studiował psychologię i historię sztuki na Uniwersytecie Wiedeńskim, a także reżyserię filmową na University of Wisconsin–Milwaukee, San Francisco Art Institute, Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Städelschule (we Frankfurcie nad Menem), the Kansas City Art Institute, Bard College oraz SUNY Binghamton. Jest również członkiem i założycielem austriackiej firmy dystrybucyjnej Sixpack Film. Twórca obsesyjnie przerabia materiały w technice found footage – tworzy z fragmentów istniejących już filmów nowy materiał, składający się z precyzyjnie pociętych i zmontowanych scen, z których wiele w oryginale trwa zaledwie kilkanaście sekund. Reżyser rozciąga je natomiast do kilku minut, tworząc własne dzieło o zmienionej strukturze czasowej. W Passage à l'acte (1993) użył kilkunastu sekund z filmu To Kill a Mockingbird, aby opowiedzieć historię konfliktów w tradycyjnej amerykańskiej rodzinie. Martin Arnold reprezentuje pokolenie artystów przekraczających granicę między filmem eksperymentalnym a wideo-artem.