Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
  • Stan nieważkości pokazuje pierwsze próby oswojenia kosmosu. To filozoficzny esej filmowy o wiecznym dążeniu człowieka do transcendencji, rozwoju technologicznym mającym przybliżyć ten cel, oraz o cenie, jaką człowiek płaci za zrealizowanie tego marzenia. Maciej Drygas rozmawiał z radzieckimi kosmonautami i ich rodzinami, z konstruktorem rakiet, pionierem medycyny kosmicznej i uczestnikami eksperymentów medycznych. Dotarł także do dźwiękowych fragmentów seansów łączności Ziemi ze stacją orbitalną zarejestrowanych na dyktafonie-dzienniku kosmonauty Walerego Polakowa oraz do unikalnych archiwaliów z historii radzieckiej kosmonautyki. Z tego bogatego, a miejscami wręcz sensacyjnego materiału Maciej Drygas skonstruował fascynujący film, w którym nastrój pełen zachwytu nad kosmosem i radości spełnionych marzeń zderza się z tajemnicą okrutnych eksperymentów medycznych prowadzonych na ludziach i zwierzętach, z tragedią katastrof i śmiercią.

    Reżyseria: Maciej Drygas
    Scenariusz: Maciej Drygas
    Zdjęcia: Andrzej Musiał, Stanisław Śliskowski
    Muzyka: Paweł Szymański
    Dźwięk: Andrzej Żabicki
    Montaż: Dorota Wardęszkiewicz
    Producent: Studio Filmowe Logos, 1994
    Koprodukcja: ADR Production , Canal +, Telewizja Polska - I Program
     


  • Maciej Drygas jest reżyserem filmowym i radiowym, pedagogiem oraz scenarzystą. Należy do grona najbardziej uznanych polskich twórców filmu dokumentalnego. Urodził się w Łodzi w 1956 roku. Ukończył Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii w Moskwie (WGIK). Był asystentem Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali i zdobywcą prestiżowych nagród. Za jeden ze swoich najważniejszych filmów Usłyszycie mój krzyk (1991) o Ryszardzie Siwcu, który w 1968 roku podpalił się podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, zdobył m.in. Felixa – Europejską Nagrodę Filmową. Swoją pracę dokumentalisty porównuje do pracy archeologa, któremu badanie tematu i zbieranie materiału zajmuje często kilka lat. Maciej Drygas jest także autorem libretta do opery Qudsja Zaher Pawła Szymańskiego, która miała swoją premierę w kwietniu 2013 roku.