Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
 • Gościem specjalnym wieczoru będą Dorota Kędzierzawska - reżyserka oraz Arthur Reinhart - autor zdjęć. Na spotkanie z twórcami zapraszamy po projekcji, o godz.19:30. Spotkanie będzie transmitowane na żywo przez Polskę Światłoczułą, na stronie www.polskaswiatloczula.pl. Zatem wszyscy ci, którzy nie zdołają dotrzeć na festiwal, mają szansę zadawać pytania twórcom za pośrednictwem czatu.

  Przewodnikiem po tytułowym "innym świecie" jest wybitna aktorka filmowa i teatralna Danuta Szaflarska.

  „Inny Świat” to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska - „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki - Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat - widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.

  Danuta Szaflarska jest niezwykłą artystką, która od lat czynnie uczestniczy w rozwoju polskiej sztuki teatralnej i filmowej. Aktorka jest aktywna zawodowo i bierze udział w wielu produkcjach zarówno teatralnych jak i filmowych, zapisując się w pamięci kolejnych pokoleń Polaków.

  Cieszę się, właściwie jestem szczęśliwa. Bo jeżeli się kocha zawód i może się go wykonywać, to człowiek jest szczęśliwy - Danuta Szaflarska

  Szaflarska znana jest ze swojej skromności i niechęci do osobistych wyznań. W filmie „Inny Świat” zaprasza widza do wysłuchania opowieści o ocalającej roli śmiechu, etosie aktora, o czasach okupacji, ekstremalnych przeżyciach w czasie wojny, o wolności i odwadze.

  Oj muszę powiedzieć, że miałam bogate życie… no bo wszystko się zmieniało przy mnie… i wynalazki… powstawało… powstała telewizja, powstał komputer, zobaczyłam ludzi na księżycu… - Danuta Szaflarska

 • W filmie wystąpiła: Danuta Szaflarska

  Scenariusz i reżyseria: Dorota Kędzierzawska

  Zdjęcia: Arthur Reinhart

  Muzyka: Włodek Pawlik

  Montaż: Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart

  Dźwięk: Dreamsound - Marcin Kasiński, Filip Krzemień

  Producent: Arthur Reinhart

  Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, TVP Kultura, Kid Film

 • Prawie 40 tysięcy kilometrów, ponad 50 miejscowości i 154 projekcje – oto wynik naszych światłoczułych wędrówek. Dokąd te wędrówki i dlaczego światłoczułe? Nikt nie wie, ile jest dokładnie kin w Polsce. Na pewno za mało. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, na czym polega magia ekranu. W większości miejscowości w Polsce ludzie nie mają jednak możliwości jej poznać. Kiedyś istniało kino objazdowe, rozpościerało się prześcieradło na łące, na ścianie szkoły czy stodoły i nocą wyświetlało się film. Schodziła się cała wioska. Wyobraźcie sobie teraz, że są ludzie, którzy mają piękny pomysł: wsiadają do vana, biorą ze sobą nowy i ciekawy polski film, zabierają ze sobą autora tego filmu i ruszają tak uzbrojeni w Polskę. Zatrzymują się w niewielkich miasteczkach, nieraz niewidocznych na mapie, w nietypowych dla funkcjonowania kina miejscach, i wyświetlają tam film. A potem jego autor rozmawia z widzami. Dzieje się to naprawdę. Pod nazwą Polska Światłoczuła kryje się projekt Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta: „Stworzyliśmy alternatywną, filmową mapę Polski. Docieramy do najmniejszych zakątków w naszym kraju i urządzamy tam projekcje, które mają niezwykły charakter. Kręcimy się kinem cały rok”.
  http://www.polskaswiatloczula.pl/