Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

fot. Louise Roy
Galeriafot. Louise Roy
  • Tytuł spektaklu Diffraction odnosi się do zjawiska fizycznego polegającego na ugięciu się fal, czyli zmianach kierunku rozchodzenia się fali w wyniku jej zderzenia z przeszkodą; w efekcie fala załamuje się pod różnym kątem. Dyfrakcję można obserwować jako rozproszenie światła (np. światło białe rozdziela się na poszczególne barwy), ale też dźwięku czy promieniowania rentgenowskiego. W spektaklu światło przenika ciała tancerzy. Atakuje, przesłania, zawłaszcza, by za chwilę zostawić je samym sobie. Spaja partie solowe (punktem wyjścia było sześć prac solo skomponowanych przez Cindy van Acker w ciągu dwóch lat przed premierą), a zaraz na powrót rozbija, nadaje im spoistości i deformuje. Przybiera różne formy, np. świecących prętów czy neonów, wielkiego oka wpatrzonego w widzów. Tancerze mają nad nim kontrolę, po to, by za chwilę poddać się jego energii. Artystkę interesuje nie tylko gest i ciało na scenie, ale cała scena postrzegana jako obraz. Światło jest dla tancerzy partnerem do dialogu, a jednocześnie pozostaje odrębne. Staje się w spektaklu niezależnym bohaterem zdolnym zahipnotyzować widza swoją siłą kreacji świata.

  • CINDY VAN ACKER jest tancerką i choreografką. Zdobyła wykształcenie klasyczne (baletowe). Tańczyła w Flanders Royal Ballet w Belgii, a następnie w Geneva’s Grand Theatre w Szwajcarii. Przede wszystkim interesuje ją jednak eksperymentalny wymiar tańca współczesnego. Do dziś współpracuje z Philippem Sairem, Laurą Tanner, Noemi Lapzeson, Estelle Héritier, Myriam Gourfink. Od 1994 roku tworzy również własne choreografie. Szczególne uznanie przyniósł jej spektakl Corps 00:00, którego premiera odbyła się w ADC w Genewie w 2002 roku. Z Romeem Castelluccim współpracowała przy spektaklu Inferno, pierwszej części tryptyku Boska komedia, na podstawie poematu Dantego Alighieri, którego premiera odbyła się w 2008 roku w Awinionie, a także przy operze Parsifal Richarda Wagnera w brukselskim La Monnaie/De Munt. 

  • choreografia: Cindy Van Acker
    muzyka: Mika Vainio, Denis Rollet
    scenografia: Victor Roy
    kostiumy: VRAC
    występują: Tamara Bacci, Anne-Lise Brevers, Carole Garriga, Luca Nava, Rudi van der Merwe, Cindy Van Acker
    produkcja: Cie Greffe
    współprodukcja: ADC, Genève
    premiera: 26.10.2011