Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

GENERATOR MALTA / OGRODY to nowy projekt społeczny Malta Festival Poznań. 15 lutego 2013 roku ruszyliśmy z budowaniem ogrodów miejskich. Jest to eksperyment zarówno ze strony mieszkańców jak i inicjatorów, nie ma 100% pewności, że ogród powstanie. Jest na pewno wola działania, zmiany i otwarcia na nowe doświadczenia. Inicjatywa ruszyła w sześciu dzielnicach miasta: Jeżycach, Chwaliszewie, Łazarzu, Wildzie, Śródce i na placu Wolności. Budowaniu ogrodów będzie towarzyszyć program wspólnych aktywności, międzypokoleniowych warsztatów, projektów artystycznych, o których zadecydują sami mieszkańcy. Pierwsze efekty wspólnej pracy po ponad trzech miesiącach będzie można poznać podczas ostatniego tygodnia czerwca w ramach GENERATORA MALTA – akcja: ODWIEDZINY.

Dlaczego ogród? Produkcja własnych owoców, warzyw czy ziół wpływa na nowe pojmowanie ekologii, uczy, skąd biorą się rośliny, jak je pielęgnować, jak chronić środowisko. Dla niektórych zakładanie ogrodów użytkowych to nowy styl życia, bycie blisko natury, a także sposób na kryzys.

Partnerzy: School of Form, Atelier Starzak Strebicki – Pracownia Architektury, Koło Naukowe Ogrodników Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, Koło Naukowe Studentów Socjologii UAM oraz nasi lokalni liderzy: KontenerART(Chwaliszewo), Stowarzyszenie „Lepszy Świat” (plac Wolności), Cafe La Ruina (Śródka), Klub Osiedlowy „Krąg” (Łazarz), Ulepsz Poznań (Wilda), Mieszkańcy niezrzeszeni (Jeżyce)

Budowaniu ogrodów towarzyszy także około czterystu osób, które są z nami na grupach Facebooka. W przyszłym tygodniu poznamy pierwsze projekty. Wszystkie informacje znajdą się na naszym blogu www.generator.malta-festival.pl.

W każdej z sześciu dzielnic, do których dotarliśmy, odbyło się po kilka spotkań z mieszkańcami, lokalnymi działaczami, stowarzyszeniami, instytucjami. Wspólnie dokonaliśmy wyboru przestrzeni, które zaaranżujemy na zielone oazy, miejsca spotkań lokalnej społeczności. W samym centrum Poznania inicjujemy nasze działanie na placu Wolności – plac wraca do swoich zielonych korzeni! Będzie to miejsce przyjazne mieszkańcom i …pszczołom. Na Chwaliszewie będziemy cieszyć się ogrodem z widokiem na Wartę – wiemy już, że przy nadwarciańskiej plaży będą rosły dynie, z których później wspólnie ugotujemy pyszną zupę. Na Śródce powstała idea ogrodu o nazwie „Bez Ogródek” – będziemy sadzić bez na placu przy ul. Śródka 3. Na Łazarzu zaangażowani mieszkańcy podejmą dziś ostateczną decyzję o wyborze miejsca. Na Jeżycach ogród zakwitnie na skwerze przy ulicy Gorczyczewskiego. Mieszkańcy Wildy postanowili wziąć się za pustą, zapuszczoną działkę przy ul. Fabrycznej 4. Już za chwilę nasze ogrody zaczną nabierać wyrazistych kształtów i soczystych barw!

Ogrody są otwarte dla wszystkich. Chcesz ukwiecić miasto razem z nami? Dołącz:

Ogród JEŻYCE
Ogród ŁAZARZ
Ogród CHWALISZEWO
Ogród WILDA
Ogród PLAC WOLNOŚCI
Ogród ŚRÓDKA