Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

Tegoroczna edycja MALTA FESTIVAL POZNAŃ będzie najdłuższą w 23 letniej historii festiwalu i potrwa aż cztery tygodnie – od 24 czerwca do 20 lipca. Jednak najważniejszą nowością, będzie inauguracja projektu GENERATOR MALTA, czyli bogatego programu wydarzeń nakierowanych na budowanie i odbudowywanie więzi społecznych i międzyludzkich. Poprzez nasze otwarte działania artystyczne i akcje o charakterze partycypacyjnym, chcemy zachęcić do tworzenia lokalnych wspólnot, otwierania się na innych oraz odzyskiwania przestrzeni miejskiej dla lokalnych społeczności.

Centrum tych wydarzeń znajdzie się na placu Wolności. To niezwykle ważne i symboliczne miejsce. Odwołując się do jego nazwy, stworzyliśmy hasło GANARATORA MALTA – „NA PLACU WOLNO…”. Ma ono podwójne znaczenie – z jednej strony zachęca do wyjścia na Plac, bycia razem, uczestnictwa w wielkim święcie jakim jest festiwal, wymiany myśli, umiejętności i rzeczy oraz dzielenia się swoimi pasjami, zainteresowaniami i pomysłami; z drugiej – odwołuje się do filozofii (po)wolnego, zrównoważonego życia (Slow Life) i powrotu do wartości niezbędnych do osiągnięcia harmonii, szczęścia i poczucia bezpieczeństwa.

Plac Wolności stanie się na czas festiwalu jego sercem, miejscem działań artystycznych, spotkań i wypoczynku. Wspólnie z architektami Jolą Starzak i Dawidem Strębickim z Atelier Starzak Strebicki – Pracownia Architktury oraz młodymi projektantami ze School of Form, zbudowaliśmy tu zielone i otwarte dla wszystkich mikromiasto z piekarnią, ekologicznym targiem, zdrową kuchnią, barem, księgarnio-czytelnią, strefą relaksu i dwoma scenami – teatralną i klubową, na których zaprezentujemy spektakle, koncerty i pokazy filmowe. Kamienny plac się zazielenił – w ramach jednego z generatorowych projektów wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy ogród, a dzięki naszemu partnerowi - Slow Life Magazyn -pojawiło się tu 40 drzew. Dzień będzie można zacząć od ćwiczeń jogi lub tai-chi, kupienia zdrowej żywności i pieczonego na miejscu chleba czy posłuchania na hamaku słuchowiska Teatru Polskiego Radia lub poczytania książki w ogrodzie. Miłośników pchlich targów zaprosimy na organizowane przez naszych partnerów Targi różności, na których będzie się można wymienić książkami, płytami CD/DVD, przedmiotami użytkowymi, ubraniami, dodatkami i rękodziełem. Przez cały dzień będzie działał nasz Lokal:Kuchnia, w którym wyłonieni w konkursie blogerzy kulinarni przyrządzać będą zdrowe i pyszne posiłki. Po południu zaprosimy na spotkania (np. na prowadzony przez Jacka Żakowskiego cykl „Wokół demokracji”), warsztaty (kulinarne, rękodzielnicze) i tradycyjne „Fajfy”, czyli potańcówki przy muzyce na żywo. W wieczornej ofercie są spektakle, koncerty i pokazy filmowe oraz Silent Disco, czyli cicha dyskoteka, której uczestnicy tańczą w rytm muzyki słuchanej w bezprzewodowych słuchawkach. Na wszystkie wydarzenia odbywające się na placu wstęp jest wolny.

Tym, co w GENERATORZE MLATA jest niezwykle ważne, jest zaangażowanie w jego program wielu partnerów – wspaniałych, prężnych, pomysłowych i pełnych optymizmu ludzi, stowarzyszeń i organizacji. Wierzymy, że tętniący życiem, zielony plac Wolności będzie dla nas wszystkich źródłem pozytywnej energii. Spotkajmy się na placu, bo NA PLACU WOLNO…