Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

Ludzie | Miasto | Kultura

Choć w ciągu swojej 23-letniej historii MALTA FESTIVAL POZNAŃ nieustannie ewoluował i z festiwalu teatralnego przekształcił się w interdyscyplinarny festiwal sztuk performatywnych obejmujący - poza teatrem - muzykę, taniec, film i sztuki wizualne, to jednak jego idea pozostała niezmienna. Misją festiwalu nadal jest nie tylko prezentowanie wybitnych artystów, odkrywanie nowych talentów i współtworzenie ważnych projektów artystycznych, ale również budowanie atmosfery sprzyjającej otwarciu się na bycie razem w przestrzeni publicznej, na dzielenie się swoimi emocjami, pomysłami, energią. Dwadzieścia lat temu, ciesząc się świeżo odzyskaną suwerennością i wolnością –w tym wolnością zgromadzeń - mieliśmy potrzebę wspólnego przeżywania w tłumie, dziś lepiej czujemy się w mniejszych, bardziej lokalnych grupach skupiających ludzi o podobnych zainteresowaniach i potrzebach.

W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością? – podążając za myślą Tischnera, badamy temat wolności, analizujemy wybory dokonywane przez indywidualnych odbiorców, mieszkańców, obywateli. Wychodzimy na zewnątrz, otwieramy się na nowe formy eksploracji miasta, poddając się eksperymentowi wspólnej kreacji łączącej ludzi, miasto i kulturę.
Idiom tegorocznej edycji festiwalu Człowiek/Maszyna stawia przed nami pytania o dzisiejszą kondycję człowieka, ale również o rolę artysty, sztuki, o miejsce kultury w społeczeństwie obywatelskim.

GENERATOR MALTA to przestrzeń stworzona na potrzeby afiliacji: z jednej strony mikromiasto w symbolicznym miejscu, na PLACU WOLNOŚCI, z drugiej – ogrody w dzielnicach Poznania. Podejmując się próby stworzenia przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, odpowiadającej różnym potrzebom, wspólnie z młodymi artystami ze School of Form i główną projektantką na placu, Jolą Starzak, projektujemy GENERATOR MALTA – mając nadzieję, że będzie to platforma kreatywności, wymiany idei. Miejsce poruszania zmysłów: smaku, zapachu, widzenia, dotykania, słuchania, a przede wszystkim współdziałania.

GENERATOR MALTA to nazwa szerszego projektu, wpisanego w topografię miasta i zakładającego tworzenie nowych miejsc – małych ogrodów, wspólnych agor lokalnych społeczności. Poza placem Wolności odwiedzimy pięć dzielnic Poznania. Zaszczepiając kulturę (cultus agri, czyli uprawa roli) poprzez pracę organiczną. Odwołując się do atawistycznego związku człowieka z ziemią, zaczynamy od wspólnego tworzenia miejsca, od bycia razem w grupie ludzi pełniących na co dzień różne role społeczne, w tym artystów. Nasz eksperyment uprawy roli – owoców, warzyw, kwiatów, ziół – to początek tworzenia więzi, zapowiedź procesu, który prowadzi od uprawy do partycypacji. To również projekt edukacyjny, w którym wszyscy uczymy się od siebie. Założeniem jest uruchomienie potencjału ludzi, którzy - mimo że na co dzień dzielą wspólną przestrzeń - w przestrzeni publicznej pozostają sobie obcy.
kuratorka projektu: Katarzyna Mazurkiewicz