Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

fot. Łukasz Błażejewski
Galeriafot. Łukasz Błażejewski
  • We wsi Zakrzewo, w lokalnym Domu Kultury „Dom Polski”, wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów. Starsi ludzie mają tam swój chór – Zespół Śpiewaczy „Wrzos” – który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim po to, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp „starość nie radość”. Spektakl Teraz jest czas jest wynikiem spotkania Mikołaja Mikołajczyk z zakrzewskimi seniorami. Nie miałoby ono racji bytu, gdyby nie obustronna ciekawość. Po pierwsze, ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której „wszyscy się znają, a nawet są rodziną”, a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Po drugie, ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im wspólne oglądanie spektakli Piny Bausch, tańczy dla nich fragmenty swoich choreografii, a w końcu namawia do nieznanych im dotąd form twórczej ekspresji i eksperymentu.

    To już kolejny spektakl prezentowany w ramach MALTA FESTIVAL POZNAŃ, którego bohaterami, a zarazem wykonawcami, są ludzie starsi. W 2011 r. w ramach festiwalu wystąpił po raz pierwszy w Polsce słynny amerykański chór seniorów Young@Heart. Zespół dał cztery entuzjastycznie przyjęte koncerty, a ich występ zainspirował Krzysztofa Maternę do stworzenia spektaklu Czas nas uczy pogody, który miał premierę w zeszłym roku w warszawskim Och-Teatrze.

    Reżyseria i Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk:
    Organizator: Samorząd Województwa Wielkopolskiego
    Partnerzy: Dom Polski w Zakrzewie, Instytut Muzyki i Tańca

    Projekt Teraz jest czas został zrealizowany w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego WIELKOPOLSKA: REWOLUCJE, którego kuratorką jest Agata Siwiak.
     

  • Mikołaj Mikołajczyk jest choreografem i tancerzem, nazywanym „enfant terrible polskiego tańca”. Jako jeden z nielicznych w środowisku tańca współczesnego sięga po technikę baletową. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu, studiował historię sztuki i socjologię. Przeszedł wszystkie szczeble artystycznej kariery: od adepta do I solisty baletu. W Szczecinie, w Operze na Zamku, był kierownikiem baletu, który przeobraził w autorski teatr tańca Teatr DNA – taniec zakodowany genetycznie. Współpracował z choreografami reprezentującymi różne style taneczne, sposoby myślenia i kreowania przestrzeni artystycznej, m.in. z Henrykiem Tomaszewskim, Conradem Drzewieckim, Matsem Ekiem, Birgitt Cullberg, Ewą Wycichowską. Tworzył reżyserię ruchu w spektaklach operowych i dramatycznych, m.in. dla Mai Kleczewskiej, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Garbaczewskiego, Mikołaja Grabowskiego, Małgorzaty Dziewulskiej i wielu innych.

  • Dom Polski w Zakrzewie

    Instytut Muzyki i Tańca