Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria
  • Więcej Polski w Azji czy Azji w Polsce? Kolonializm, uchodźcy, wojna.

    Dyskusja o książce Polska & Azja. Od Rzeczpospolitej Szlacheckiej do Nangar Khel. Przewodnik interdyscyplinarny pod redakcją Maxa Cegielskiego.

    Paneliści: Joanna Turowicz, Jan Sowa, Mikołaj Długosz.

    Prowadzenie: Max Cegielski

    Współpraca: Malta Festival Poznań

     

    Książka Polska & Azja. Od Rzeczpospolitej Szlacheckiej do Nangar Khel. Przewodnik interdyscyplinarny pod redakcją Maxa Cegielskiego rozwija wątki podjęte w czasie FORUM „Azja.doc”, podczas Malta Festival Poznań 2012, dopowiada festiwal i rozszerza jego zakres. Jej pierwsza cześć podejmuje temat nieznanej i dawnej historii relacji Polski z Azją. Druga tropi ślady Azji w Polsce; trzecia – ślady Polski w Azji przez pryzmat naszej obecności w Afganistanie. Książka nie rości sobie praw do bycia publikacją stricte naukową, wręcz przeciwnie, jej siła tkwi w mieszaniu perspektyw i dyskursów: tekstów literackich, reportażowych, esejów i fotografii. Ich autorzy – Jan Sowa, Andrzej Szczerski, Max Cegielski, Mikołaj Długosz, Joanna Turowicz, Marta Mazuś, Kuba Dąbrowski, Artur Pałyga, Wojciech Jagielski – działają w różnych dziedzinach (socjologia, historia, sztuka, literatura, teatr). W ten sposób publikacja poszerza refleksję na temat polsko-azjatyckich relacji kulturowych, społecznych i ekonomicznych, ma stać się rodzajem interdyscyplinarnego przewodnika, który posłuży za punkt wyjścia do kolejnych wydarzeń, eksperymentów i badań w różnych dziedzinach.

  • Max Cegielski – dziennikarz, pisarz. Autor książek: Masala o podróży po Indiach (2002), mini-powieści Apokalipso (2004), Pijani Bogiem o sufizmie w Pakistanie (2007), Mozaika. Śladami Rechowiczów o dziełach zagubionych w czasie (2011). Za książkę Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (2009) otrzymał nagrodę imienia Beaty Pawlak. W TVP Kultura współprowadzi Halę odlotów, współpracuje też z programem Ale Kino+ i prowadzi audycje w Radiu Roxy. Dla kwartalnika „Kontynenty” pisze reportaże, a dla „Przekroju” felietony. Wraz z Anną Zakrzewską współrealizuje reportaże i filmy telewizyjne o sztuce współczesnej.

    Mikołaj Długosz – artysta wizualny, pracuje głównie z archiwami i materiałami znalezionymi. Wydał książki Pogoda ładna (2006),Real foto (2008), 1994 (2011), Proszę wejść (2012, z Sylwią Chutnik). Jako fotograf współpracował z „L’Uomo Vogue”, „Playboyem” i miesięcznikiem „Podróże”. Jego prace pokazywane były między innymi w paryskim Centre Pompidou, warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej i bytomskiej galerii Kronika.

    Jan Sowa – doktor socjologii, eseista. Studiował także filologię polską, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paris 8 w Saint-Denis. Współtwórca Fundacji Korporacja Ha!art oraz Spółdzielni Goldex Poldex, aktywnie związany z Wolnym Uniwersytetem Warszawy. Opublikował około stu tekstów oraz kilka książek, między innymi Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2008) oraz Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą (2012). Pracuje w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Joanna Turowicz – krytyczka i historyczka sztuki, autorka filmów dokumentalnych, kuratorka wystaw (między innymi Kolekcja wstydliwych gestów, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta 2004). Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka tekstów o sztuce i kulturze wizualnej oraz wywiadów z twórcami. Przez wiele lat współpracowała z TVP Kultura, realizując audycje i reportaże. Wraz z Anną Zakrzewską wyreżyserowała filmy o Alinie Szapocznikow (2009) i duecie artystów KwieKulik (2011).