Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

© Peter Boettcher
Galeria© Peter Boettcher
  • program wieczoru:

     

    18:00 OTWARCIE BRAM

    20:30 NIWEA

    22:00 KRAFTWERK

     

    Kraftwerk to zespół-legenda, bez którego trudno wyobrazić sobie nie tylko muzykę popularną ostatnich dekad, ale kulturę współczesną w ogóle. Grupa powstała w 1970 roku w Düsseldorfie i od tej pory stanowi punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców i odbiorców. Ich muzykę charakteryzuje minimalistyczne, elektroniczne brzmienie i wokal przetworzony przez syntetyzatory mowy. W 1974 ukazała się płyta Autobahn, która okazała się przełomem i uczyniła z Kraftwerk jedną z najważniejszych grup naszych czasów. W 1978 roku, w czasach, gdy muzycy nie mieli jeszcze wokół siebie komputerów, wydali płytę Die Mensch Maschine, a w 1981 – Computer World, opisującą przyszłość świata, w którym maszyna stanie się ważniejsza od człowieka. Ich twórczość jest swoistą ścieżką dźwiękową społeczeństwa informacyjnego, składającego się z wyalienowanych jednostek.

    Nazwa zespołu oznacza w języku niemieckim „elektrownię", ale Ralf Hütter, założyciel grupy podaje alternatywne znaczenie: „kraft to energia, dynamika, a werk to praca, dzieło artysty".

    Kraftwerk to nie tylko muzyka, lecz także silny wizualny idiom – charakterystyczne, futurystyczne kostiumy, proste struktury graficzne, projekcje wideo. Poczynając od 2005 roku, kiedy wystąpili na Biennale Sztuki w Wenecji, regularnie realizują swoje projekty również w kontekście sztuk wizualnych. Ukoronowaniem tego kierunku była tegoroczna retrospektywa ich twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie odbyło się osiem koncertów w 3D prezentujących materiał dźwiękowy i wizualny ośmiu albumów studyjnych Kraftwerk. Czerwcowy koncert na Malta Festival Poznań 2013 będzie adaptacją tego projektu. Obecny skład grupy tworzą: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz i Falk Grieffenhagen. 

  • KRAFTWERK

    To nie koncert weteranów. To muzyka wciąż żywa, niesamowicie nowoczesna i aktualna. Kraftwerk nieustannie puszcza oko do publiczności. Stare przeboje zyskują nowe, głębsze, bogatsze brzmienie. Jakby zespół chciał pokazać, że jego muzyka zmienia się automatycznie i dopasowuje do nowych czasów za sprawą samej technologii.

    Kraftwerk w Tate Modern. Dwie elektrownie naraz, Robert Sankowski (Gazeta Wyborcza), 18.02.2013

    Przed każdym z występów [Tate Modern w Londynie] wejście do galerii okupował mały tłum optymistów, łudzących się, że któryś z zaledwie 800 szczęśliwych posiadaczy wejściówek pozwoli sobie nie dotrzeć na czas po ich odbiór. I tutaj dobra wiadomość dla polskich fanów Kraftwerk: 28 czerwca zespół przyjedzie do Poznania na Festiwal Malta, aby dać wprawdzie jeden tylko koncert, za to na terenie mieszczącej wiele tysięcy osób Starej Gazowni. O bilety powinno być więc łatwiej, nawet jeśli występem zainteresują się rodacy występujących. Tegorocznym „idiomem” Malty jest, nie inaczej, człowiek-maszyna. Luddystów uspokajam: mimo futurystycznych strojów, generowanych tonów i projekcji 3D w przypadku Kraftwerk akcent pada dziś zdecydowanie na człon ludzki.

    Kraftwerk w kraftwerku - najważniejszy zespół w najsłynniejszej galerii, Mariusz Herma (Polityka), 16.02.2013

    "Trójwymiarowy" koncert Kraftwerk w Starej Gazowni ma być muzycznym asem atutowym tegorocznego festiwalu Malta. Czy będzie? Sprawdziliśmy to, uczestnicząc w piątkową noc w występie legendarnej niemieckiej grupy w londyńskiej galerii Tate Modern.

    Kraftwerk gwiazdą przyszłorocznego Malta Festivalu, Robert Sankowski (Gazeta Wyborcza), 16.11.2012

    Lista dłużników Kraftwerku jest jednak znacznie dłuższa - nie przypadkiem grupa nazywana jest Beatlesami elektroniki i uważana za jedno z najważniejszych muzycznych zjawisk XX wieku

    5 koncertów, których nie wolno przegapić. Sprawdź koniecznie!, Michał Karpa, (Metro), 13.01.2013

    Na łamach "Metra" konsekwentnie przekonujemy, że poznański festiwal teatralny jest także coraz ważniejszą imprezą muzyczną. (…).

    168-GODZINNY TYDZIEŃ PRACY - rozmowa z Kraftwerk, Mariusz Herma, (Polityka), 05.04.2013

    Technologii zabrało sporo czasu, by dogonić Kraftwerk – z Ralfem Hütterem rozmawia Mariusz Herma.