Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Galeria

O poranku, w każdy poniedziałek, środę i piątek na placu WOLNO możemy liczyć do sporą dawkę tlenu – o godz. 10.00 rozpoczynają się zajęcia z jogi prowadzone przez Ullę Wilczyńską-Kalak (Namaste Yoga). W każdy wtorek, czwartek i sobotę o tej samej porze złapaniu równowagi mogą pomóc zajęcia z Tai Chi prowadzone przez Jacka Krajewskiego (Akademia Tai-Chi „Wu Wei”). Nie zapomnijcie zabrać maty do ćwiczeń.

Spragnionych pysznego jedzenia zapraszamy do Lokal:Kuchni, czyli profesjonalnej kuchni Concordia Taste prowadzonej przez pasjonatów sztuki gotowania – czynnej od godz. 12.00 do 22.00.

W dniach 9-10 lipca specjalnym gościem jest kolejna kuchenna artystka w ramach programu rezy-dencji dla artystów gotujących: Joanna Genderka, autorka bloga Domowe Frykasy domowefryka-sy.blogspot.com). W tych dniach menu Lokal: Kuchni zostanie poszerzone o burgery z cieciorki, polędwiczki z kurczaka w ostrym miodowym sosie, podane z młodym szpinakiem.

Od wtorku do soboty, między 10.00 a 20.00 trwa Wolny Targ – targowiska, gdzie można zaopatrzyć się m.in. w miody z Wielkopolski, sery z Wielkopolski, pieczywo ekologiczne czy owoce ekologiczne.

Codziennie w Generatorze Malta można oglądać instalację Centrum Sztuki Dziecka „10 najważniejszych słów” – pracę powstałą w ramach plebiscytu na wyłonienie najważniejszych zdaniem dzieci słów. W ramach projektu Concordia Design „Miasto przyjazne dziecku” powstała strefa dla najmłodszych – kącik do zabaw z meblami Smart by VOX. To miejsce, w którym każde dziecko może rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność pod czujnym okiem prowadzących zajęcia.

W środę 10 lipca, między 14:00 a 17:00 na placu stanie Poznański Bank Czasu tworzony przez Stowarzyszenie „Lepszy Świat”. To system wspierający wzajemną wymianę usług i pomocy pomiędzy jego uczestnikami. Wykonując usługę, nie zarabiasz pieniędzy, ale godziny. Jako uczestnik możesz w swoim wolnym czasie pomóc innym wykonując prace łatwe dla Ciebie, a trudne dla kogoś. W zamian za to ktoś inny pomoże Tobie w trudnych dla Ciebie zajęciach.

Środowy wieczór na placu WOLNO upłynie pod znakiem Śródki. Na pierwszy ogień pójdzie „Ręcznie robione” – kulinarny pokaz przyrządzania sajgonek (spring rolls), indyjskiej pakory i kokosanek z Leos. Wszystko przygotowywane w naszej mobilnej kuchni na wolnym ogniu przez Monikę Mądrą-Pawlak, prowadzącą śródecką La Ruinę. Warsztaty animował będzie współzałożyciel kawiarni, Jan Pawlak, fotograf, filmowiec i konferansjer obdarzony bezkompromisowym poczuciem humoru.

Monika w swojej kuchni używa wyłącznie produktów najlepszej jakości, o sprawdzonym pochodzeniu i wyrazistym smaku (to dlatego tak często bywa na wsi). Inspiracje kulinarne czerpie z dalekich podróży i obcych smaków. Proponowane menu to zawsze - jak mówi Jan Pawlak - „bardzo staranna i przemyślana selekcja serwowanych pyszności i ciekawostek. Do wypieków używamy najlepszych produktów, co powoduje, że ciasta Moniki rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. O wyjątkowych kawach serwowanych na mnóstwo sposobów, herbatach z małych, azjatyckich plantacji czy domowych chlebach na własnym zakwasie moglibyśmy długo….”

La Ruina to nasz niezastąpiony partner – Ogród Śródka nie powstałby bez zaangażowania i entuzjazmu Moniki i Jana. Po warsztatach „Ręcznie robione”zostaną z nami na prezentacji Ogrodu Śródka, która rozpocznie się o godzinie 20.00. Porozmawiamy o śródeckiej dzielnicy, obejrzymy krótki film „Jesteśmy blisko siebie – tu, na pięknej Śródce” (realizacja: Jan Pawlak), podzielimy się emocjami, które towarzyszyły powstawaniu ogrodu, opowiemy o projektach, które nam w ostatnim czasie w ogródku towarzyszyły. Mieszkańców integrowała bowiem nie tylko praca nad ogrodem, ale także wspólne warsztaty: zajęcia fotograficzne dla dzieci, wielkie wyszywanie billboardu we współpracy z Izą Oses i Agnieszką Grygiel z A la teatr, Digi-Dizajn, czyli kolektywne projektowanie miasta przeprowadzone przez Asię Pańczak, Gosię Wdowik i Waldka Rapiora. Ogromnym powodzeniem cieszą się także projekcje filmowe organizowane przez partnera Generatora Malta – Kino za Rogiem.

W środowy i czwartkowy wieczór plac WOLNO zamieni się już tradycyjnie w scenę teatralną. 10.07, o godz. 21:30 spektakl „Alicja” zaprezentuje poznańska alternatywa teatralna TEATR FUZJA. Aktorzy będą grali na schodach Arkadii, za maltańską sceną muzyczną – przestrzeń sceny okazała się niewystarczająca na to duże, plenerowe przedsięwzięcie. Spektakl jest interpretacją Alicji w krainie czarów Lewisa Carrolla. W sen dziewczynki przenosi nas nie jeden królik, jak w powieści, ale cała gromada zwierząt na rowerach różnej wielkości. Jak pisze Zuzanna Kubiak w recenzji przedstawienia: „Malutka bohaterka spektaklu mierzyła się z różnymi przeszkodami, z których największe wrażenie zrobiły na mnie trzy monumentalne pieczarki. Nie zabrakło postaci na szczudłach i wielkich konstrukcji typowych dla teatrów plenerowych. Spektakl zakończyła oczywiście walka bohaterki z demoniczną Królową Kier i jej świtą.”

11.07 zaprezentujemy spektakl Moja mama Janis w wykonaniu Jolanty Litwin-Sarzyńskiej, którego najbardziej spektakularną część stanowią piosenki Janis Joplin po raz pierwszy przetłumaczone i zaśpiewane po polsku. Wyprodukowany przez warszawski Teatr Roma monodram jest nie tylko świetnie zrealizowanym przedstawieniem. To również opowieść pełna autentycznych emocji – więź pomiędzy aktorką, graną przez nią postacią a osobą słynnej piosenkarki przekracza tu granice zwykłej kreacji scenicznej. Jak pisze Krystyna Lubelska w „Polityce”: Moja mama Janis to popis nie tylko aktorski, ale i wokalny. Silny, lekko zachrypnięty głos artystki przypomina barwą głos Joplin, ale nie próbuje ona naśladować gwiazdy. Proponuje własną interpretację piosenek. (...) W każdej sytuacji prowadzi ją miłość, która czasem doprowadza do rozpaczliwego krzyku. I wtedy Jolanta-Joanna-Janis zaczyna śpiewać tak, że wciska w fotel”. Gościem specjalnym w spektaklu jest Sławek Wierzcholski – wirtuoz harmonijki ustnej oraz lider Nocnej Zmiany Bluesa.

Do zobaczenia na placu WOLNO!