Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

x

24/06 - 20/07/2013

Stara Rzeźnia w tym roku zamienia się w audiowizualne centrum festiwalu. To tutaj odbywać się będzie codziennie wizualna uczta złożona z szeregu kuszących instalacji, projekcji i wizualnych działań. W kompleksie rzeźni, wybudowanej pod koniec XIX wieku w Poznaniu, pojawią się najważniejsze wizualne dzieła z tegorocznego Idiomu Malta Festival. Swoją performatywną instalację Ann Lee pokaże zdobywca Złotego Lwa na 55 Biennale w Wenecji - Tino Sehgal, Peter Ablinger z kolei zaprezentuje instalację muzyczną Deus Cantando a Marta Górnicka, w eseju o języku i władzy Requiemaszyna, przywróci na deski teatru postać chóru.
Stara Rzeźnia intryguje swoim wyglądem, przyciąga opustoszałą przestrzenią wielu artystów. W latach dziewięćdziesiątych rzeźnię miejską zamknięto, a budynki zaczęły niszczeć. Był to idealny moment, aby wkroczyli w tę przestrzeń artyści i zainicjowali szereg wydarzeń kulturalnych - od przedstawień teatralnych - po wystawy i koncerty. W czasie Malta Festival Stara Rzeźnia była zawsze miejscem do działań dla teatrów plenerowych, spektakli z pogranicza widowisk. Dziedziniec Starej Rzeźni pamięta spektakularne Salto Mortale Teatru Strefa Ciszy czy Rabina Maharala i Golema w reżyserii Lecha Raczka z grupą Asocjacje 2006. Zobaczyć też można tutaj było spektakl Gisele Vienne Jerk czy posłuchać koncertu muzycznej gwiazdy Malta Festival 2010 Charlotte Gainsbourg.

Malta Festival, od kilku dobrych lat, aktywnie uczestniczy w budowaniu „legendy rzeźni” i ożywianiu jej zapomnianej przestrzeni.